CreudeSantJordi      Logo Element festiu patrimonial d'interès nacional 600x160      LOGO425

49-Festívola
Davant la por del temps a la deriva, cantem perquè se’ns fiqui pell endins el so frescal i pur de l’aigua viva quan volen papallones pels jardins. More detail
48-Certeses
Complaguts us agraïm i tenim en molta estima que ens deixeu cantar la rima de l’indret d’on procedim. More detail
47-Vilatorta
Vilatorta, Vilatorta, amb el teu somriure clar, ets la vila que comporta plenitud i benestar. ets la vila que comporta plenitud i benestar. More detail
43-La lluna es bressa
Amb un adéu que ens surt del cor i un tremolor que ens afalaga, a una veu cantem plegats i us diem que això s’acaba. ... More detail
41-Som caramellaires
Aquest matí que lluny s’albira d’un bell esguard que el sol desfila. La lluna clara a poc s’apaga d’un llit d’estrelles que l’engalana. ... More detail
40-La font de la Riera
Sostinguda la remor al caient d’un pensament, descabdella’s la cançó d’aquesta aigua transparent. ... More detail
39-Gratitud
Tots et trobem a faltar, ja no ens faràs més cançons. No sabem com mostrar-te el nostre agraïment per tantes tonades com les que hem gaudit, nascudes del teu enginy.... More detail
38-Records de Sant Julià
En aquest dia de Pasqua saludem el nostre poble: Sant Julià de Vilatorta, amb nostres cants venim a celebrar. ... More detail
37-Coll de Portell
Si pel serrat de les alzines en ofrena, enllà dels fòssils i del gris roquetar, puges ardit fins assolir la carena podràs, sorprès, atalaiar: ... More detail
36-Cant de comiat
El gruix de la recança d'allò que la mort deixa, seria nomes queixa, només desesperança..... More detail
35-Narinant
Si li tiro, no li tiro, si li tiro, ja li he tirat; si l’encerto o no l’encerto, ja ho sabrem ben aviat. ... More detail
34-Camí de la Carena
Tu, bell camí de la carena, des d’ara tens també cançó que neix al cor i l’asserena, molt subtil i d’ofrena, només dolçor. ... More detail
33-Postals vilatortinas
Rossinyol amorós en la nit fonedissa has omplert la bardissa del teu cant generós.... More detail
32-La Font Noguera
Trum-lara-lara, trum-lara-là... Una minyona, petita i bufona, Una minyona de sant Julià, Porta caputxa amb cucurutxa, Ai, agoiteu-la que bé li està. ... More detail
31-Afanys de confraria
Flor de veus que es fan presents: ni sobreres ni mancades, que si foren avinents ara són ben afinades. ... More detail
30-Estrella
Qui podria desoir la nostra veu, la manera com s’acreix el nostre afany, la cançó de primavera d’aquest any que serà per a vosaltres si voleu. ... More detail
29-Bordó florit
Afilerats cantem, cantem plegats. La capa sense recança i el vell bordó prop del pit: d’ells dos ens ve l’alegrança i n’estimem el sentit.... More detail
28-Pasqua 2000
Per la festa manifesta, per la gesta de cantar sempre volem tornar. ... More detail
27-Cançó d'abril
Amb la tonada d’ara encetem el cançoner de la diada clara engrescats en fer-ho bé. ... More detail
26-Avís de primavera
Neix la cançó que vola en la llum del sol ben sola, neix el delit lliurament, neix l’amistat igualment fins a abastar de llevant a ponent. .... More detail
25-Cançó del bell indret
A la vall dels ocells, amb jardins i fontanes de músiques llunyanes i somriures novells, .... More detail
24-Recordant
Ja la Pasqua és aquí. Novament sortim a cantar caramelles per a tothom. Tradició a Sant Julià. ... More detail
23-Som vilatortins
Des del cel del nostre poble que tenim el goig d'habitar, amb amor i el cor més noble, Vilatorta vol cantar..... More detail
22-Rosa vera
Com la rosa ponderada, com l’afany, com l’or del pensament, com el vent, com un estel fulgent. ... More detail
21-Esclats de primavera
Amor murmuren les flors del camp joliu. Amor respira amor pel dia festiu. Amor per la Pasqua a tot cor reviu, també l’ocellet vos saluda dintre son niu. ... More detail
20-La lluna brilla hermosa
La lluna brilla hermosa, la nit serena està: n’és la Pasqua Florida que venim a celebrar. ... More detail
19-Vals-corrandes
A aquesta casa hi ha un vi molt bo pa i llangonissa pel traguinyó. au, mestresseta, porteu-lo ja que els camallaires el volen tastar. ... More detail
18-Quatre-cents anys
De les caramelles del Roser ara celebrem quatre-cents anys. Són els cants d’ahir, d’avui , de demà, expressió del poble català. ... More detail
16-Terra endins
D’aquí de terra endins la mar és allunyada t’hi porten els camins també t’hi porta la tonada. ... More detail
17-Himne dels caramellaires
Hem tornat puntualment com cada any en aquest dia per cantar-vos l’alegria que ens inunda el pensament.  ... More detail
15-L'ocellada
Novament és arribada la Pasqua d’enguany, preparem nostres cistelles i afinem els nostres cants. ... More detail
14-Ja és arribada
Ja és arribada Pasqua Florida que a tots convida a celebrar. Ja és arribada la primavera dolça i alegre d’un cel molt clar. Ja és arribada la pasqua d’enguany! ... More detail
13-Adéu-siau
Adéu-siau, us desitgem feliça Pasqua; adéu-siau, fins un altre any si a Déu plau. Cantem contents en aquest jorn que és d’alegria; cantem, cantem, l’any que ve ja tornarem. ... More detail
12-Cecília
Avui sortim a cantar amb alegria i amor a la Pasqua que és de Glòria, del Déu que ha ressucitat. ... More detail
11-Gentil Adriana
D’enguany la Pasqua és arribada festa que amb goig tots esperem. dels cristians la gran diada n’és de cor celebrada amb cants jolius i festius. ... More detail
10-Nostra dansa
La sardana, nostra bella dansa, la sardana tots hem de ballar, la sardana, com nostra senyera, la sardana tots l’hem d’estimar. ... More detail
09-Nit de Pasqua
Ja som aquí els camallaires per la Pasqua d’aquest any, els que venen a alegrar-vos, escolteu els nostres cants. ... More detail
08-Vals de caramelles
La Pasqua festegem i aquest goig tan immens d’un gran dia ens surt de dintre el cor i us en fem participar. .... More detail
07-Dolçament
Cantem, companys, cantem, la Pasqua saludem plens d’il·lusió. Enmig de flors us fem escoltar nostres veus tan joioses. .... More detail
06-Records de Sant Julià
En aquest dia de Pasqua saludem el nostre poble: Sant Julià de Vilatorta, amb nostres cants venim a celebrar.  .... More detail
05-Esclats de primavera
Amor murmuren les flors del camp joliu. Amor respira amor pel dia festiu. Amor per la Pasqua a tot cor reviu, també l’ocellet vos saluda dintre son niu. .... More detail
04-La lluna brilla hermosa
La lluna brilla hermosa, la nit serena està: n’és la Pasqua Florida que venim a celebrar. .. More detail
03-Som vilatortins
Us saludem els cantaires per la Pasqua d’aquest any, així ho fan els cistellaires, escolteu els nostres cants. .... More detail
02-Ha arribat la Pasqua
Ha arribat la Pasqua de Resurrecció. La nit més bella i serena a l’alegria convida, l’hermosa Pasqua Florida ve a despertar nostres cors. .... More detail
01-Goigs del Roser
Vostres goigs amb gran plaer cantarem, Verge Maria; puig la vostra Senyoria es la Verge del Rosert. És la Verge del Roser.... More detail
45-Vilalleons
Allà on acaba la plana, on comencen els turons, amb bellesa s'engalanen contrades i racons. El cap no ès pas qui mana per jutjar tantes raons... More detail
42-Cançó del terrissaire
Terrisaire, terriser, fas la faire del terrer. Indrets trobats en època ancestral aporten una terra generosa que amb l'aigua de les deus d'aquest... More detail
44-El Castell
Pedra damunt roca com pertoca, pedra treballada ben posada. A dalt del puig el temps que fiug el vol abatre. L'antic castell astut i vell el sap... More detail
46-Sant Llorenç del Munt
Alçat en un cimal de roca vermellosa t'hem pres com a senyal de vida vigorosa. Arrapat dalt l'espedat, certes causes t'adjudiquen l'atribut.... More detail
prev
next

Aquesta web utilita cookies per oferir una millor experiència i servei.

Al navegar o utilitzar els nostres serveis acceptes el seu ús. Pots canviar la configuració de cookies en qualsevol moment mitjançant el teu navegador predeterminat.

Accepto

Qui som

Al llarg dels anys, nombroses persones han sortit al carrer per la Pasqua Florida i han fet possible la continuïtat de la nostra tradició. Fins allà on arriba la memòria han estat només els homes els qui han complert aquesta tradició, i per això actualment el cor de cantaires està concebut com a cor de veus exclusivament masculines. Tanmateix, tant homes com dones hi participen en qualitat de músics i cistellaires.

En un llibre manuscrit que es pot consultar al local social de l'entitat, hi ha constància dels seus noms des de l'any 1975. En aquesta pàgina hem intentat transcriure tots els noms que consten en aquest llibre tot i que probablement haguem comès algun error o omissió, per la qual cosa ens disculpem a bestreta. En cas que identifiqueu qualsevol error, o bé que conegueu segons cognoms que de vegades no ens consten, o la veu no identificada en la qual cantava un cantaire, si us plau poseu-vos en contacte amb nosaltres).

 

Cantaires

    

Tenors: Joan Blanch Godayol, Josep Capdevila Sinusia, Miquel Carrera Busquets, Antoni Crispi Aguilar, Jordi de Paz Legido, Josep Erra, Daniel Farrés Alsina, Francesc Formatger Vilaregut, Salvador Gilabert Victori, Josep Gili Cornelles, Antonio Giménez López, Àngel Godayol Salvans, Vicenç Godayol Xicoy, Josep Molist Arcusa, Josep Molist Corderoure, Joan Morera Vilaregut, Manel Parra Godayol, Joaquim Pujadas Codina, Santi Reixach Comas, Joan Carles Rodríguez Casadevall, Joan Rodríguez Planas, Miquel Rodríguez Riera, Miquel Rodríguez Riera, Josep Rodríguez Surinyac, Ismael Rodríguez Vila, Antoni Romero Arroyo, Emili Salgado González, Jordi Salvans Font, Josep Salvans Godayol, Claudi Serra Rodríguez, Jesús Solà Torrents, Llorens Soler Codina, Joan Tortadés Roca, Miquel Uribe Robert, Manel Vilalta Vivet.

Barítons: Ramon Aguilar Serra, Josep Boixader Godayol, Josep Boixeda Tohà, Lluis Bosch Gibert, Joan Bosch Riera, Josep Carol Morera, Pere Carrera Gallart, Jordi Chumillas Coromina, Oriol Chumillas Coromina, Romà Cirera García, Hernan Collado Urieta, Joan Colomer Cornellas, Raimon Cortina Rodríguez, Marcel Cotilla Alvarez, Manel Cotilla Álvarez, Antoni Cotilla Sabatés, Josep Fiter Vila, Iu Gimbert Collado, Lluis Guiteras Font, Valentí Martin Moreno, Joan Menció Cortina, Jordi Mengod Bosch, Eduard Mimoso Blanch, Antoni Molist, Pere Morató Cirera, Albert Morató Ramon, Eduard Ortega Casals, Josep Parés Suriñach, Antoni Parra García, Manel Parra García, Aleix Parra Godayol, Iban Pladevall Balasch, Miquel Puig Camprubí, Joaquim Pujadas Codina, Joan Rodríguez Riera, David Rodríguez Vila, Josep Rosaura Puigsec, Joan Rosell Ballús, Adrià Rosell Clota, Antoni Roviró, Manel Suñé Riera, Enric Vázquez Gómez, Jordi Victori Llobera, Josep Vilalta Vivet, Lluís Vilalta Vivet, Pere Vilarasa, Joan Vilaregut, Josep Vilaregut Garcia.

Baixos: Lluís Badosa Tubau, Arnau Casadevall Serrat, Jaume Cornellas Torrents, Joan Creus Pladevall, Jordi Ferran Roma, Jordi Ferran Roure, Francesc Folguerolas Bassols, Arnau Guàrdia Estella, Joan Guàrdia Martínez, Jesús Herrera Carriquiel, Grau Martín Rodríguez, Joaquim Menció Pallàs, Josep Menció Vilaregut, Xavier Muntadas Icart, Quim Ordeix Molist, Adolf Pardo Valls, Nil Pladellorens Baños, Ramon Rial Carbonell, Arnau Riera Generó, Santi Riera Subirachs, Joan Rodríguez Font, Miquel Rodríguez Riera, Ernest Rodríguez Suñé, Xavier Rosell Ballús, Oriol Tafanell Silvestre, Biel Tañà Bai, Miquel Torelló Ripoll, Josep Torras Gallifa, Angel Vilalta Vivet, Pere Vilaregut Cavarons.

(veu desconeguda): Antoni Arjona, Salvador Canadell Casanovas, Roman Cirera Calavera, Joaquim Cirera Pérez, Pere Codina Molist, Joaquim Ferran Turza, Enric Figuerola, Ricard Folgueroles Rodríguez, Eloi Gonzàlez Carrera, Miguel Gonzàlez Carrera, Josep Lara, Ignasi López Fernández, Joan López García, Hipòlit Marsó, Aleix Mas Sthar, Josep Morera Godayol, Rafael Ramon, Ricard Reixach Comas, Enric Rello, Josep Sala, Pere Sala Gonzàlez, Manel Suñé Mallol, Julià Tort Alsina, Joan Vila Puigsech, David Vilaregut.

            caramellaires

Músics

  Andreu Blai, Martí Blai, Josep Boixader Godayol, Josep Boixeda Tohà, Amadeu Brugués, Martina Camps Bas, Gil Casals Suñer, Pere Codina Molist, Mar Corrons Ortiz, Antoni Cotilla Sabatés, Pere Enguix Solé, Enric Figuerola, Ricard Folguerolas Mayral, Núria Freixenet Carrera, Vicenç Godayol Xicoy, Jaume Grau, Núria Güell Godayol, Eric Herrera, Ferran Isern Blasco, Eloi llovera Freixenet, Neus Llobera Freixenet, Olga Llobera Freixenet, Oriol Marsó Anglada, Manel Marsó Fabregà, Andreu Martí, Aaron Molinari Vergés, Miquel Molist Pardines, Eduard Ortega Casals, Biel Quintana Folguerolas, Xavier Redorto, Biel Rial Isern, Jordi Riera, Núria Riera Ausió, Anna Riera Casal, Clara Rodríguez Font, Joan Rodríguez Riera, David Rodríguez Vila, Adrià Rosell Clota, Umbert Rosell Clota, Marc Rosell Vilamala, Pau Rosell Vilamala, Arnau Rotllan Cecilia, Jordi Sitges Vilaró, Alba Solé Ausió, Pau Solé Ausió, Jordi Soler Codina, Manel Suñé Riera, Marta Tafanell Rubio, Gerard Valls Suñé, Manel Valls Suñé, Montserrat Valls Suñé, Jordi Valls Vallbona, Lluís Vilalta Vivet, Joaquim Vilaregut Cardenal, Joaquim Vilaregut Casadevall, David Vilaregut Manzano.   musics

Directors

   Jofre Bardolet Casadevall, Manel Marsó Fabregà, Santi Riera Subirachs      tots

Portaestandard

  Josep Boixeda Casellas, Àngel Godayol Salvans, Joan López García, Manel Parra Godayol, Josep Reixach Espinàs, Joan Ramon Santisteve Arranz, Llorens Soler Codina, David Soler Fló, Julià Tort Alsina.  

Cistellaires

  Carla Aguilar, Mariona Aguilar Blancafort, Jordi Aguilar Company, Joel Aumatell Bosch, Marc Badosa Riera, Salvador Boixadé Palomera, Josep Boixader Godayol, Josep Boixeda Casellas, Biel Borràs, Marta Borrás Plans, Joaquim Cirera, Laura Cirera Pérez, Eduald Codina Puig, Joan Coll Bayés, Marc Company Aguilar, Idoia Cortina, Adelaida Costa, Sara de Paz, Francesc Erra, Irene Erra, Nuria Farrés, Miquel Forcada Plans, Hug Gimbert Collado, Sergi Godayol, Josep Godayol Salvans, Arnau Guàrdia Estrella, Caterina Guàrdia Estrella, Elisenda Guàrdia Estrella, Queralt Guàrdia Estrella, Jordi Johé, Miquel Malet Fernández, Lluís Malet Torrens, Aleix Malet Villena, Ramon Malet Villena, Xavier Martínez Menció, Jordi Mas. Josep Maria Molist Crosas, Carles Molist Pujol, Bernat Morató, Anna Parcerisas, Montse Reina Cordero, Laia Santisteve García, Adriana Sellabona Sisquellas, Anna Solà, Jordi Solà Masó, Marga Solà Oliveras, Abril Soler Boixeda, Cristina Sunyen Vilamala, Enric Tafanell Rubio, Marta Tafanell Rubio, Julià Tort Alsina, Arnau Vila Cortina, Jana Vilalta, Josep Vilalta Gallifa, Mariona Vilalta Moner, Ramón Vilalta Vivet, Pau Vilella Ropero.  

L'Associació Caramelles del Roser vol expressar el seu agraïment a totes les persones particulars, entitats, establiments i institucions que, d'una manera o altra, han fet possible la continuïtat de la nostra activitat al cap dels anys.

I sobretot, a aquells caramellaires, músics, cistellaires i portaestandard que, any rere any, el matí del diumenge de Pasqua, han sortit o surten pels carrers de Sant Julià de Vilatorta en compliment de la nostra tradició.

Especial menció a l'Ajuntament de Sant Julià de VIlatorta pel seu suport institucional, logístic i económic.

Amb la col·laboració especial de Josep Company “Can Cuca” (esmorzar) i Carme Cuiné “La Crossandra” (la mona).

El nostre agraïment als promotors de les "parades reconfortants" que els caramellaires ens trobem al llarg de l'itinerari el matí del diumenge de Pasqua. En destaquem, entre altres, el Frankfurt i Can Fil.

El nostre reconeixement també a l'aportació fotogràfica de Xavi Pona, Lluiís Solanas i d'altres.

 La mona de Pasqua

La mona

 Parada reconfortant

La parada

 Josep Company "Can Cuca"

Carme Cuiné "La Crossandra"

 Parada Frankfurt

Parada Can Fil

Josep Company Carme Cuiné El Frankfurt Can Fil

Subcategories